کورتاژ تشخیصی و درمانی

کورتاژ تشخیصی و درمانی

در موارد خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی و اختلال عملكرد هورمونی، درمان طبی با استفاده از داروهای هورمونی صورت می‌گیرد ولی در صورت عدم پاسخ به درمان دارویی با رد شرایط پاتولوژیک دیگر، کورتاژ تشخیصی مطرح می‌گردد. در این روش جراح متخصص زنان در اتاق عمل در شرایط استریل و تحت بیهوشی عمومی از لایه داخلی رحم تکه‌برداری کرده و نمونه حاصل را جهت تشخیص به آزمایشگاه می‌فرستد.
کورتاژ تشخیص (D/C) يک روش تشخيصي – درماني است که در موارد خونريزي­‌هاي غير طبيعي زنان کاربرد دارد. علل متعددي در ايجاد خونريزي­‌هاي غير طبيعي زنان دخيل هستند از آن جمله مي­­‌توان به موارد زير اشاره کرد:
عدم تعادل هورموني
پوليپ­‌هاي آندومتر
فيبروم­‌هاي رحمي (تومورهاي خوش‌خيم رحم)
هيپرپلازي آندومتر (رشد بيش از حد لايه داخلي رحم)
تومورهاي بدخيم رحمي
سقط رویان (جنين)

 


روش انجام عمل کورتاژ تشخیصی (D/C) جهت انجام این عمل بیمار روی تخت ژنیکولوژی قرار می‌گیرد و بعد از بی‌هوشی یا بی‌‌حسی نخاعی یا اپیدورال (در شرایط کاملاً استریل) ابتدا معاینه لگن صورت می‌گیرد. سپس سرویکس (دهانه رحم) با تناکولوم (ابزاری برای نگه داشتن دهانه رحم)، گرفته می‌شود و با بوژی (ابزاری برای باز کردن دهانه رحم)، به‌آرامی باز می‌‌شود. سپس با استفاده از کورت (ابزاری برای تراشیدن داخل رحم)، از تمام جهت‌‌های رحم نسوج (به بافت‌های سلولی تشکیل دهنده بدن نسوج گفته می‌شود.) تراشیده و برای پاتولوژی ارسال می‌‌شود.
عوارض کورتاژ تشخیصی چیست؟

معمولا این عمل بدون عارضه است و برخی از خانم‌ها بعد از چند ساعت فعالیت‌های طبیعی خود را از سر می‌گیرند و بعضی دیگر نیاز به چند روز استراحت دارند. اگر بیهوشی عمومی انجام شده باشد، گاهی کمی تهوع و استفراغ یا احساس خواب آلودگی و ضعف برای مدت کوتاهی ممن اشت شما را آزار دهد. دل پیچه‌های خفیف و خلط خونی یا کمی خون ریزی از گلو هم از عوارض بعد از این عمل است. در موارد نادر آن سوراخ شدن رحم (حدود 6%) و تب بعد از عمل (5%) رویت شده است. سوراخ شدن رحم بیشتر در رحم‌‌هایی که به ‌شدت به سمت جلو (ante flexed) و یا عقب (retroflexed) خم شده باشد و یا تنگی دهانه رحم (cervical stenosis)، بارداری یا بدخیمی‌های رحم وجود داشته باشد، اتفاق می‌افتد.
خوشبختانه امروزه در تمام زنان با خونریزی غیرطبیعی رحمی، انجام این عمل ضرورتی ندارد. در نتیجه تشخیص زنانی که نیازمند انجام این عمل می‌باشند از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوان میزان انجام و عوارض ناشی از آن را کاهش داد. یکی از روش‌های پاراکلینیک که امروزه توجه متخصصین را به خود معطوف کرده است، انجام سونوهیستروگرافی در زنان دچار خونریزی غیر طبیعی رحمی است تا شاید بتوان از انجام کورتاژ تشخیصی در اکثر زنان با خونریزی غیر طبیعی خودداری کرد و تنها زنانی که سونوهیستروگرافی غیر طبیعی دارند تحت این عمل قرار گیرند.

[easy-social-share buttons="google,pinterest,linkedin,tumblr,print,whatsapp,yahoomail,gmail,telegram" counters=0 style="button" point_type="simple"]