مول هیداتیفرم (حاملگی مولار یا بچه خوره)

فشار خون حاملگی
ژانویه 27, 2018
اندومتریوزیس و ناباروری
ژانویه 27, 2018

در ابتدا ممکن است علائم یک حاملگی معمولی را داشته باشید، اما پس از مدتی لکه ها یا خونریزی بیشتری را خواهید دید. خونی که از بدنتان خارج می شود ممکن است قرمز روشن یا قهوه ای رنگ، پیوسته یا منقطع و اندک یا شدید باشد. این خونریزی می‌تواند شش هفته پس از حاملگی یا دیرتر، دوازده هفته پس از آن آغاز شود.

متخصص خوب زنان مشهد

حاملگی مولار که در میان عوام به بچه خوره نیز معروف است، زمانی رخ می‌دهد که در تخم بارور شده، به دنبال بروز اختلال در لقاح اسپرم و تخمک، ناهنجاری‌های خاصی وجود داشته باشد. به این معنا که تخم بارورشده یا هرگز به جنین تبدیل نمی‌شود (که به آن مول کامل گفته می‌شود) یا این که به شکل غیر طبیعی رشد می‌کند و نمی‌تواند زنده بماند (مول نسبی)‌.

متخصص خوب زنان مشهد

دو نوع حاملگی مولار وجود دارد: کامل و جزئی.

۱– حاملگی مولار کامل : یک تخمک بدون اطلاعات ژنتیکی توسط اسپرم بارور می شود.
اسپرم در آن تخمک رشد می کند، اما می تواند فقط یک بافت برآمده را تشکیل دهد و تبدیل به جنین نمی شود.
همانطور که این بافت رشد می کند، شبیه خوشه انگور می شود و این خوشه، رحم را پر می کند.

۲- حاملگی مولار جزئی : یک تخمک توسط دو اسپرم بارور می شود و جفت تبدیل به مولار می شود.
در این نوع حاملگی، هر بافت جنینی به احتمال زیاد دچار نواقص شدیدی می شود.
به طور نادر، برخی دو قلو زایی ها دارای یک جنین و یک حاملگی مولار می باشند.

متخصص خوب زنان مشهد

در صورت داشتن لکه یا خونریزی در دوران حاملگی، بی درنگ با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. داشتن لکه یا خون لزوماً به معنای حاملگی مولار نیست، اما احتمالاً پزشکتان آزمایش سونوگرافی را تجویز می‌کند تا دلیل خونریزی را پیدا کند. وی همچنین ممکن است برای اندازه گیری سطح هورمون hCG، آزمایش خونی از شما بگیرد. اگر دارای حاملگی مولار باشید، دستگاه آلتراسوند در رحم تان کیسه هایی را که شبیه به خوشه‌های انگور هستند نشان خواهند داد و سطح hCG بالاتر از حد طبیعی خواهد بود.

این بیماری در زنان نژاد آسیایی به خصوص نژاد زرد بیشتر دیده می شود. همین طور زنان وقتی خیلی زود (زیر ۲۰ سال) یا خیلی دیر (بالای ۴۰ سال) حامله شوند، بیشتر در معرض خطر بیماری هستند و هرچه سن مادر بیشتر باشد، خطر بیماری بیشتر است. در برخی مطالعات دیده شده مصرف قرص های جلوگیری می تواند در بروز انواعی از مول موثر باشد، اما این مطالعات کاملا تایید نشده است. همین طور دیده شده کم مصرف کردن ویتامین A هم می تواند زمینه ساز انواعی از بیماری مول باشد.

متخصص خوب زنان مشهد

تشخیص بارداری مولار :

 

 

پزشک با انجام آزمایشات زیر می تواند نوع بارداری شما را تشخیص دهد، این آزمایشات عبارتند از:
– معاینه لگن
– آزمایش خون و اندازه گیری هورمون های بارداری در خون
– پزشک همچنین می تواند در اوایل حاملگی، با استفاده از سونوگرافی، حاملگی مولار را تشخیص دهد.

 

درمان بارداری مولار :

– هنگامی که شما دارای بارداری مولار هستید، نیاز به حذف این بافت از رحم خود دارید. حذف این بافت توسط روشی به نام خلاء آسپیراسیون انجام می گیرد.
– اگر شما نمی خواهید دیگر بچه دار شوید، ممکن است به جای روش خلاء آسپیراسیون، رحم تان را بردارید (هیسترکتومی).

متخصص خوب زنان مشهد

– بعد از درمان، از شما آزمایش خون گرفته می شود تا مشخص شود علائم بیماری تروفوبلاستیک را دارید یا نه. این آزمایش خون بعد از ۶ تا ۱۲ ماه نیز دوباره انجام خواهد شد.
– اگر شما رحم تان را در نیاورید، باید به مدت ۶ تا ۱۲ ماه از قرص های ضدبارداری استفاده کنید. بسیار مهم است که برای پیگیری وضعیت خود به نزد پزشکتان بروید.
– اگر شما دچار بیماری تروفوبلاستیک شده اید، ممکن است این بیماری تبدیل به سرطان شود. اما اگر پزشک زود تشخیص دهد که شما این بیماری را دارید، با کمک شیمی درمانی سرطان را نابود می کند.