تغذیه و ورزش حین بارداری


داشتن فرزند سالم، در کنار ورزش کردن، رژیم غذایی خاصی را هم می طلبد. در واقع، ورزش کردن قدرت فیزیکی زيادي را طلب مي كند، به همين دليل مادر ورزشكار باید عادات غذايي خود را با شروع دوران حاملگی تغییر دهد. همه زنان بارداري که ورزش حرفه ای را دنبال می کنند، موظف هستند كه با آغاز دوران بارداري در بدن خود، روند زندگی و تغذیه ای خانواده را تغییر دهند.


۱- تغذیه
در خصوص استفاده از ویتامین های دوران بارداری حتما با متخصص زنان مشورت کنید، چرا که ویتامین ها را فقط باید در دوزهای توصیه شده توسط پزشکتان مصرف کنید. بیش از هر نوع ویتامین سعی کنید مصرف فولیک اسید را که نوع ویتامین B هست و از خطر ابتلا به نواقص هنگام تولد مثل اسپینا بیفیدا جلوگیری می کند به روز تقریبا ۴۰۰ میکرو گرم برسانید. ممکن است پزشکتان مصرف روزانه قرص های ویتامین دوره ی بارداری را به شما توصیه کند که این ویتامین ها علاوه بر فولیک اسید ویتامین های دیگری مثل آهن، کلسیم، و مواد معدنی دیگر، همچنین اسیدهای چرب مثل (DHA) و (ARA) را داراست.
اسید های چرب، چربی های مناسبی هستند، مخصوصا (DHA) که در سه ماهه ی آخر بارداری در مغز و چشم های جنین جمع می شود. این اسیدهای چرب همچنین در چربی شیر سینه انسان یافت می شود. همچنین مطمئن شوید که پزشکتان در جریان مکمل های دیگری که ممکن است مصرف کنید نیز قرار بگیرد.


2- ورزش
فعالیت جسمانی در دوره بارداری به اندازه هر دوره ی از زندگی مهم و ضروری است. در مورد یک برنامه ی تناسب اندام با پزشکتان صحبت کنید، حتی می توانید از DVD یا فیلم های تناسب اندام استفاده کنید. در صورتی که قبلا به طور منظم ورزش نکرده اید، ممکن است پزشکتان پیشنهاد پیاده روی، شنا، یوگای دوران بارداری و یا حتی کلاس های پلاتس(عبارت است از ایجاد هماهنگی کامل بین جسم، ذهن و روح) را بدهد.
زیاده روی ممنوع! در طول تمرینات اولیه عجله نکنید و به آرامی این تمرینات را انجام دهید، حتی پنج تا ده دقیقه در روز برای تان مفید است و می تواند یک شروع عالی باشد. نوشیدن آب کافی در زمان تمرین را فراموش نکنید و از پریدن و حرکات نامطلوب جدا خودداری کنید.

[easy-social-share buttons="google,pinterest,linkedin,tumblr,print,whatsapp,yahoomail,gmail,telegram" counters=0 style="button" point_type="simple"]