تغذیه و ورزش پس از بارداری


چه تمهیداتی برای کاهش وزن زنان باردار سراغ دارید و چه مراقبت هایی برای رسیدن به این منظور لازم است . از آن جا که در دوران بارداري معمولاً اندام خانم ها دچار تغييراتي مي شود، بعد از زايمان تمايل دارند به وزن قبل از بارداري خود برگردند و نگران هستند که اين مهم، چه مدت طول خواهد کشيد. گفتني است بلافاصله بعد از زايمان به دنبال تخليه محتويات رحم و خونريزي طبيعي، حدود ۵ تا ۶ کيلوگرم وزن مادر کاهش مي يابد. در طول ۶ هفته اول بعد از زايمان، ۲ تا ۳ کيلوگرم ديگر وزن مادر کاهش پيدا مي کند که اين کاهش وزن به علت از دست دادن مايعات از طريق ادرار است. اکثر خانم ها در طي ۶ ماه بعد از زايمان به وزن قبل از بارداري خود مي رسند. البته عوامل مختلفي بر روند کاهش وزن بعد از زايمان تأثير دارند که شامل بارداري اول، شير دادن به نوزاد، برگشت زود هنگام به محيط کار خارج از منزل و … مي باشند.


متخصص خوب زنان مشهد


در طي ۶ هفته اول بعد از زايمان، نبايد رژيم لاغري گرفته شود. هم چنين محدوديت انرژي جايز نيست؛ چه بدن نيازمند انرژي کافي است تا آن چه در زمان تولد نوزاد از دست رفته است باز يابد و نياز کودک تأمين شود.


به تجربه ثابت شده است تغذيه با شير مادر به طور کامل باعث کاهش وزن قطعي نمي شود ولي به کاهش وزن کمک مي کند.
پس از زايمان ماهيچه هاي شکم کاملاً شل مي شوند و پوست اضافي زيادي باقي مي ماند. برخي زنان با اين که وزنشان متناسب مي شود و تقريباً به وزن پيش از بارداري و زايمان برمي گردند، ولي تناسب بدنشان به هم مي خورد و شکمشان چندان کوچک نمي شود. زمان بارداري پوست شکم مثل بادکني که کاملاً پر از باد شده، کشيده مي شود و با به دنيا آمدن بچه اين بادکنک پر از باد، يکباره خالي مي شود و نسبت به حالت اول و پيش از بارداري، پوست شل و کشيده اي ايجاد مي گردد که براي بيشتر خانم ها ناخوشايند است. در برخي زنان خاصيت الاستيسيته پوست کم است و پوست هنگام بارداري خيلي دچار کشيدگي و خطوط مي شود که در آن حالت پوست شکم حالت خط خطي پيدا مي کند. در حالي که در برخي زنان خوش شانس اين خطوط ايجاد نمي شود.

متخصص خوب زنان مشهد


علاوه بر اين سايز شکم و وزن بچه هم در حين بارداري بسيار مهم است. در مادراني که زمان بارداري اضافه وزن زيادي پيدا مي کنند و بچه هاي درشت تري دارند يا مثلاً بارداري دوقلو را پشت سر گذاشته اند، مسلما شکم بيشتر بزرگ مي شود و پوست هم تحت کشش بيشتري قرار مي گيرد ولي اين به معناي غيرقابل برگشت بودن فرم طبيعي شکم نيست و فقط به سعي و تلاش بيشتر نياز دارد.


رژيم غذايي پس از زايمان
به منظور التيام بهتر زخم ها به خصوص در مادران سزارين شده، مادر بايستي از يک رژيم متعادل غذايي و مناسب پيروي کند. مصرف کافي مواد مغذي مانند پروتيين، برخي مواد معدني مانند روي و ويتامين هاي «ث» و «آ» براي ترميم ضروري است. بسياري از پزشکان مکمل هاي مولتي ويتامين همراه با مواد معدني را به ميزان يک بار در روز و در طول ۶ هفته پس از زايمان توصيه مي کنند.

چند پيشنهاد براي انجام حرکت هاي ورزشي
ابتدا مي توانيد از ۱۰ حرکت در هر نوبت شروع کنيد و سپس تعداد حرکات را به سه نوبت ۲۰ تايي برسانيد. حرکت هاي مختلفي مي توانند براي رسيدن به اين هدف صورت گيرند. به طور مثال مي توانيد آرنج دست چپ را بلند کنيد و بکشيد و به زانوي پاي راست مقابل برسانيد و سپس اين کار را با دست راست انجام دهيد.اين عمل به خصوص در تقويت نواحي جانبي شکم بسيار کمک کننده است.
ورزش هايي چون شنا، حرکات موزون، کوه پيمايي و دويدن آرام مي تواند علاوه بر تأثير در کاهش وزن به ايجاد روحيه شاداب و سلامت روان مادران در دوران شيردهي کمک کند.
تحقيقات نشان داده است زناني که در عرض ۶ ماه بعد از زايمان نتوانند بر اضافه وزن خود غلبه کنند، تقريباً در ۱۰ تا ۱۵ سال بعد هم اضافه وزن آن ها را همراهي مي کند. بنابراين بهتر است فرصت هفته هاي اول پس از زايمان را از دست نداده و با تصحيح رژيم غذايي، ورزش کردن و از همه مهم تر شيردهي صحيح، از اضافه وزن خلاص شد.


[easy-social-share buttons="google,pinterest,linkedin,tumblr,print,whatsapp,yahoomail,gmail,telegram" counters=0 style="button" point_type="simple"]