سرطان پستان


علايم و راههاي تشخيص سرطان پستان
سرطان پستان، شايعترين سرطاني است كه خانم ها به آن مبتلا مي شوند. در كشورهاي غربي اين بيماري بيشتر در سنين بالاي 50 سال ديده مي شود ولي در كشور ما بيماران جوان تر هستند و در بسياري از موارد به علت عدم آگاهي از علائم بيماري در مراحل پيشرفته تري مراجعه مي كنند.
هر چقدر سرطان پستان زودتر تشخيص داده شود، درمان آن آسان تر و موفقيت آميز تر است. به همين دليل لازم است بانوان جهت حفظ سلامت خود، حقايقي را در مورد اين بيماري بدانند.
- سابقه سرطان پستان در خود فرد
- سن اولين زايمان بيشتر از 35 سال
- نازايي

 

سه روش شناخته شده براي تشخيص زودرس سرطان پستان وجود دارد كه عبارتند از:
- خودآزمايي پستان
- معاينه پستان توسط پزشك
- ماموگرافي
خودآزمايي پستان
به معاینه پستان توسط خود خانم ها خودآزمایی پستان گفته می‌شود که در تشخیص زود هنگام سرطان پستان اهمیت زیادی دارد. خانم های عزیز باید بدانند که ده درصد سرطان های پستان با ماموگرافی قابل تشخیص نیستند و خانم هایی که ماموگرافی انجام نمی دهند در بیشتر موارد سرطان پستان را خودشان با خودآزمایی تشخیص داده اند. با آموختن روش صحیح معاینه پستان، توده های به کوچکی ۱ سانتیمترو حتی کوچیکتر را خودتان می توانید تشخیص دهید. خودآزمایی پستان یک روش بسیار ساده است که هر ماه فقط ۱۵دقیقه (در ماه ) وقت شما را می گیرد.
بهترین زمان انجام خودآزمایی سینه
از سن ۲۰ سالگی به بعد هر خانمی باید خودآزمایی پستان را شروع کند . بهترین زمان برای انجام خودآزمایی پستان ، روز پاک شدن از پریود است. از این به یعد هر حمام بعد از پریود را یادآور انجام معاینه پستان قرار دهید . شاید برای شما سوال شود که چرا گفتم حمام ؟ چون داخل حمام ، حساسیت لمس با ایجاد کف بسیار بالاتر می رود. ضمن اینکه هر ماه یادتان می ماند که معاینه پستان انجام دهید. خانم های باردار و خانم هایی که یائسه شده اند یا به هر دلیل دیگری پریود نمی شوند ، هر ماه در یک تاریخ معین می توانند پستان هایشان را بررسی کنند

[easy-social-share buttons="google,pinterest,linkedin,tumblr,print,whatsapp,yahoomail,gmail,telegram" counters=0 style="button" point_type="simple"]