دهانه رحم غیر طبیعی

سرطان دهانه رحم چیست؟ 
سرطان دهانه رحم زمانی اتفاق میافتد که سلولهای غیر طبیعی در دهانه رحم (بخش پایین رحم) ایجاد شده و گسترش می‌یابند. هر ساله موارد ابتلای زیادی به این بیماری تشخیص داده می‌شود. یک واقعیت منحصر به فرد در مورد سرطان رحم این است که بیشتر موارد آن با نوعی ویروس ایجاد می‌شود و در صورتی که زود هنگام تشخیص داده شود بسیار قابل درمان است.   
علائم سرطان دهانه رحم  هنگامی که سلول‌های دهانه رحم برای اولین بار غیر طبیعی می‌شوند، به ندرت علامت هشدار دهنده‌ای ایجاد می‌کنند
خطر ابتلا به این بیمار در زنان دارای این عفونت که شامل موارد زیر باشند بالاتر است:
سیگار کشیدن
داشتن فرزندان زیاد
مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری به مدت طولانی
داشتن ایدز یا ضعف سیستم ایمن

 

علت اصلی : ویروس پاپیلومای انسانی( HPV )   ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروه بزرگی از ویروس‌ها هستند. حدود ۴۰ نوع از آنها می‌توانند نواحی تناسلی را عفونی کنند و برخی از آنها خطر بالای ایجاد سرطان دهانه رحم دارند.
عفونت‌های HPV در دستگاه تناسلی معمولا به‌خودی‌خود از بین می‌روند اما در صورتی که عفونت آن مزمن شود ممکن است موجب تغییراتی در سلول‌های دهانه رحم شده و این تغییرات می‌تواند منجر به سرطان گردد. در سرتاسر جهان بیش از نود درصد از سرطان‌های دهانه رحم توسط عفونت این ویروس ایجاد می‌شوند. 
علائم HPV    عفونتهای HPV معمولا هیچ علامتی ندارد و به‌خودی‌خود از بین میرود. برخی از انواع این ویروس ممکن است موجب زگیل تناسلی شود اما اینها از همان انواعی که موجب سرطان دهانه رحم می‌شوند، نیستند.
لازم به ذکر است که زگیلهای تناسلی حتی اگر درمان نشوند به سرطان تبدیل نمیشوند. انواع خطرناک HPV می‌تواند در بدن سالها بدون ایجاد هیچ علامتی، باقی بماند.   

[easy-social-share buttons="google,pinterest,linkedin,tumblr,print,whatsapp,yahoomail,gmail,telegram" counters=0 style="button" point_type="simple"]